Започнаха преговорите между ДБ и ПП за съставяне на правителство

Кардиолог: След карантината се наблюдава сериозно влошаване при хронични тежко болни пациенти
След двумесечната карантина в Отделението по кардиология на Клиниката по вътрешни болести в университетската болница „Св. Анна” се наблюдава пик на пристигащи, изключително тежко влошени кардиологично болни пациенти, вследствие на стоенето им по къщите и неглижирането на основните им заболявания.
Констатацията е на д-р Рада Прокопова, началник на отделението.
Тя заяви, че отделенията на цялата клиника, не само това по кардиология, в момента са пълни с много тежко болни хора с обострени хронични заболявания. Такива тежки страдания наистина много трудно се компенсират, допълни медикът и подчерта, че трябва да се помисли по въпроса, че хронично болните пациенти изискват периодичен сериозен лекарски надзор, който ще трябва да им се осигурява, независимо от обстоятелствата занапред.
„В началото на пандемията нямахме много работа, защото хората бяха много стресирани и не идваха на лекар. Съвсем здравомислещо решиха, че е по-добре да изчакат по къщите си да отмине пикът на заразата. С напредване на времето обаче се получава един проблем. Нашите заболявания са хронични. Хроничните заболявания, ако не се менажират добре в домашни условия, а това е доста трудно, заболяването става по-тежко, пациентите се влошават. И тъй като извънредното положение продължи доста дълго, това са два месеца, в които хората останаха без надзор, сега пък се наблюдава доста голям пик на пристигащи кардиологично болни пациенти, изключително тежко влошени, в резултат на това стоене по къщите и неглижиране на основните им заболявания”, посочи д-р Прокопова.
„Тепърва всички ще се учим да живеем по някакъв различен начин от преди и ще трябва да се помисли по въпроса, че този тип пациенти – много болни млади и възрастни – имат нужда от постоянен лекарски надзор. Ако не, то поне от периодичен сериозен лекарски надзор, който ще трябва да им се осигурява, независимо от обстоятелствата, за да няма обостряне на иначе хроничните заболявания и тежки ситуации. В момента отделенията на цялата вътрешна клиника са пълни с много тежко болни, с много обострени хронични заболявания. Такива тежки страдания наистина много трудно се компенсират. Имам добра представа от всички отделения във вътрешната клиника – всичките сме на еднакво дередже”, допълни тя.
Д-р Рада Прокопова посочи още, че малко се прекалява с твърдението, че хипертониците са по-рискови, по отношение на усложнения от COVID-19. „По-застрашената група между всички хипертоници са тези, които са с наднормено тегло. Не хипертонията е определящата, а по-скоро наднорменото тегло”, обясни медикът.
В заключение д-р Рада Прокопова призова хората с хронични заболявания да се отнасят изключително сериозно към тях, защото изходът от коронавирусната инфекция зависи именно от състоянието на тяхното предшествано страдание.