
Над 50 % от българите отчитат спад в доходите си от началото на кризата
Доходите на 45% от българите са останали непроменени от началото на кризата, показва проучване на „Алфа Рисърч“, проведено в периода 13 – 23 април. 26% от анкетираните посочват, че доходите им са намалели, но без да застрашават сериозно издръжката на домакинствата, а 25% са претърпелите по-драстичен спад.
Най-значим спад на доходите още в първите седмици от кризата търпят заетите в отраслите, които бяха пряко засегнати от карантинните мерки. Анализът обаче сочи, че негативните ефекти постепенно обхващат и нови групи.
В риск от загуба на доходи са около 1/4 от българите. Три основни социално-демографски групи се открояват с най-чувствителна загуба на доходи през периода на кризата: безработните (6% загубили работата си с началото на кризата и 7% – отпреди това), самонаетите (7%) и представителите на свободни професии (7%).
Доходите на наетите, които продължават трудовата си дейност по същия начин както преди кризата или с известно преструктуриране, се запазват на предишните им равнища.
За 48% от сънародниците ни ситуацията е непроменена и те продължават да работят на пълен работен ден на работното си място.
В работните места на всеки пети обаче се е наложила реорганизация, но при запазване на ангажираността – 10% редуват седмици на работа от вкъщи и на работното място, други 8% са преминали изцяло към дистанционна работа. Става въпрос за около половин милион работещи, които постепенно преминават към изнесени работни места. Около 2/3 са хората, чиято пълна заетост продължава непроменена или с известна модификация.
Пред риск са изправени хората, за които са настъпили по-съществени промени – намаляване на работното време или изпращане в отпуск.
71% от анкетираните имат положително мнение за действията на изпълнителната власт в периода на кризата. Отрицателна е нагласата на 21% от хората.