
Какво ще се случи с най-силните икономики в света

Краткосрочните икономически перспективи в САЩ започнаха бързо да се влошават през втората половина на 2022 г. „Причината са нарастващите опасения относно силната инфлация, която подкопава растежа на производството“, сочи доклад на ООН за икономическата ситуация в света и нейните перспективи за тази година.
Инфлацията на потребителските цени се повиши рязко от 1,4% през декември 2020 г. до 9,1% през юни 2022 г., със средна месечна инфлация на цените от 4,7% през 2021 г.
„През по-голямата част от 2021 г. политиците разглеждаха инфлационния натиск като преходен и очакваха той да изчезне с повторното отваряне на икономиката. Но инфлацията продължи да расте през 2022 г.“, се казва в документа.
Какво ще се случи с руската и украинската икономики?
Руската икономика се сви с около 3% през 2022 г., когато беше прогнозиран спад от 15%. „След началото на войната в Украйна първоначалните очаквания бяха руската икономика да се свие с около 10-15% през 2022 г. Всъщност намалението беше само около 3%“, се казва в доклада на ООН.
В него пише, че високите нива на запаси са позволили на много фирми да поддържат производството за известен период, докато действията на централната банка поддържат финансовата стабилност. „Силното поскъпване на руската валута поради значителен излишък по текущата сметка и капиталовия контрол помогнаха за стабилизиране на инфлацията и обръщане на първоначалното затягане на паричната политика и възстановяване на кредитните потоци в частния сектор“, се казва в доклада.
ООН очаква руската икономика да се свие с още 2,9% през 2023 г., това е при условие, че не настъпят никакви промени.
Все още няма официална статистика за динамиката на руската икономика през 2022 г. Междувременно руският президент Владимир Путин изрази очаквания за намаление от едва 2,5%. Според резултатите от януари-ноември, според Министерството на икономическото развитие, БВП на страната е намалял с 2,1%. Официалната прогноза на министерството за 2023 г. по отношение на динамиката на БВП е спад от 0,8%. Първият вицепремиер Андрей Белоусов заяви в края на декември, че очаква динамиката да бъде „близо до нулата“.
Икономиката на Украйна се е свила с над 30% през 2022 г. „Това е в резултат на масивното унищожаване на нейната физическа инфраструктура, смущения в производствените и търговски дейности, значително намаляване на работната сила и широкомащабно разселване на населението“, се казва в документа.
ООН добавя, че следконфликтното възстановяване ще изисква „огромни“ финансови ресурси.