Лео Кадели – от наркотрафикант до благодетел ?
Леонидас Кадели, както е истинското име на Лео Кадели, станал известен в България с платформата си за благотворителност „Приятели помагайте“, се оказа познайник на полицията и прокуратурата.
Преди няколко години, албанецът Кадели е осъден за наркотрафик в Карлово, показва справка в бюлетина на МВР и местни сайтове от Карлово.
В журналистическото си разследване решихме да задълбаем по темата Кадели и да проверим как аджеба се издържа въпросния чужденец, който пред българските медии и социални мрежи, чисти името си чрез благотворителност.
Справка в търговският регистър показва, че Леонидас Кадели участва в управлението на четири търговски дружества, по две от които има наложени запори. Първият запор е наложен от бившата му карловска съпруга, за това, че благодетелят не е изплащал издръжаката на общото им дете, а вторият, заради задължения към НАП – Пловдив, за неплатени осигуровки и други задължения към държавата, на обща стойност 6 хил.лева.
Справка в НАП показва, че и към настоящият момент, благодетелят не е изплащал здравните си осигуровки, а друга справка в търговския регистър показва, че другите две дружества, с участието на Кадели явно не развиват никаква дейност.
И тук сега се поражда въпроса : Какво работи Леонидас Кадели и как поддържа високият стандарт на живот, който демонстрира пред обществото и медиите ?
В профила си в социалната мрежа Фейсбук, Кадели редовно пуска обяви за продажба на скъпи автомобили. Чия собственост са обаче те и декларира ли пред НАП съответните приходи от покупко – продажба ?
Хора, които са закупували коли от албанеца, твърдят, че Кадели не издава никакъв платежен документ за извършената покупка. А данъчната оценка на скъпите лимузини е в пъти по – ниска от обявената продажна цена. Което само по себе си е престъпление и укриване на данъци от държавата.
И ако чисто хипотетично предположим, че албанеца – благодетел продава по 1 автомобил на месец, което според запознати в бранша е невъзможно, особено за такива автомобили, то как тогава Кадели се издържа. Защото както казахме по – горе, албанеца не е декларирал в НАП никакви приходи и никаква печалба на фирмите си ?!
И тук стигаме до интернет платформата „Приятели помагайте“, за която Кадели твърди, че е инициатор и чрез която помага на хора в крайна нужда.
Потърсихме има ли регистрирано НПО с такова име в регистъра. Оказа се, че да…, но там никъде не фигурира името на Кадели. Оказва се, че и сдружението, което е регистрирано преди 2 години, не само, че не се управлява от Кадели, но и членовете в него са се разграничили от него още тогава, заради лични конфликти и така на практика регистрираната законна платформа не извършва НИКАКВА дейност.
Но пък за сметка на това, НЕРЕГИСТРИРАНАТА такава, т.е. незаконна според българското законодателство, събира хиляди левове годишно, които са с неясен произход и не се декларират никъде.
Потърсихме отчети и се оказа, че единствените такива са на хартиен носител, написани на развален български език.
Разбира се, всички отчети, които намерихме в тази им форма, винаги излизат на минус, който Кадели твърди, че е покрил, но изисква от хората.
Според българското законодателство обаче, подобни организации, трябват да бъдат регистрирани като сдружение или фондация. Да декларират ежегодишно прходите и разходите си, както и с цел предотвратяване изпирането на пари, се внася декларация до съответните институции. Такива обаче Кадели няма ! Няма годишни финансови доклади до НАП за приходи и разходи, няма декларации, няма нищо законно, базирайки се на законодателството. Но въпреки всичко, въпросната схема продължава да съществува вече години наред.
Разбира се, ние нямаме нищо против в България да има благотворителност и хората да отварят сърцата си за по – бедните , но когато говорим за събиране на средства от различни хора от страната и чужбина, които не е ясно къде отиват, то тогава говорим за нещо съвсем различно !
На различни потребители на мрежата им прави впечатление, че даренията на хората всъщност отиват за гориво, закупуване на бусове и тяхната поддръжка.
А още по – интересното е, че когато някой се осмели да зададе явно неудобен въпрос на благодетеля Кадели, той бива наругаван, обиждан и блокиран. Или още по – зле. Кадели веднага използва медийния образ, който му изграждат медиите в пространството и започва да подава сигнали до различни институции, с които да създава неприятности на хора с тежки финансови проблеми.
Различни хора, от различни краища на страната, се възмущават от отношението му и как същият си преписва различни заслуги. Оказа се, че има и дарители, които са изпратили пари за конкретна кауза, но съответно тя е била прекратена, парите не достигнали до нуждаещия се и за капак семейството, което се обърнало към Кадели за помощ, било наругано, опетнено и блокирано.
За арогантното му държание споделят хиляди потребилите в групата „Излъгани от Лео Кадели“ във фейсбук. Стигнало се до там, че служител на медията БТВ, изразил личното си мнение на стената на Кадели, е бил наруган и обиден, а съответно за перфектен завършек, албанеца писал и отворено писмо до ръководството на медията, с настояване служителя да бъде уволнен.
Повече от явно е, че Кадели не обича да отговаря на неудобни въпроси, но явно забравя, че когато оперира със средствата на населението, е редно да спазва всички закони на страната, в която самият той е гост.
Интересно, защо ли Кадели не е направил тази платформа в родната си Албания ?
Направихме още една задълбочена справка. Оказва се, че всички парични средства, които изпращат дарителите, преминават през EASYPAY , а още по – интересното е, че получателя изобщо не е Леонидас Кадели, а различни други лица, които нямат нищо общо с него.
Така на практика излиза, че дори МВР или някой друг, да реши да направи някаква справка за приходите към Кадели, ще се окаже, че той е чист като сълза. А всички сме запознати, че пари преминали чрез тази система, остават почти без отчет и почти не оставят следи.
Ако всичко беше законно ?
Въпросната платформа щеше да бъде регистрана като НПО. Щеше да има ясни следи за годишни финансови отчети и показатели, които да минават през НАП. Щеше да има учредителен акт, ясни учредители, Председател, ясна ДАРИТЕЛСКА банкова сметка, по която ежемесечно Кадели можеше да качва банкови извлечения и всичко щеше да е много по – лесно, прозрачно и точно. Да ама не.
Справка в МВР показва, че дори закупените два буса, с които Кадели се хвали в пространството, не се водят на негово име. Т.е. те нито се водят като актив на нерегистрирано НПО, нито пък на него, като физическо лице.
Но явно и тук държавата ни е виновна !
А „балъци бол“, пишат коментари в социалната мрежа хора, които са имали „вземане-даване“ с албанеца.
И за да завършим сагата с албанеца – благодетел, ви предлагаме и два видеоматериала, които ще опишат дословно, какво е истинското лице на Кадели.