Следвайте ни

📢 МЕСТЕН ГЛАС

Делото за избор на кмет на София започва отначало

Върховните магистрати заключават, че са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и делото трябва да бъде разгледано отново.

Публикувано

на

Върховният административен съд отмени решението на по-долната инстация за избора на кмет на Столична община. Причината – допуснати нарушения на съдопроизводствените правила. Така сега ВАС връща делото за ново разглеждане от друг състав на Административен съд София.

С обжалваното решение на първоинстанционния съд е потвърдено решението на Общинската избирателна комисия – Столична, с което Васил Терзиев е обявен за избран за кмет на София след втори тур с 175044 действителни гласа (48,20%), а Ваня Григорова е класирана на второ място с 170258 гласа (46,89%).

Делото пред ВАС е образувано по касационна жалба именно на Ваня Григорова, кандидат за кмет на Столична община, издигната от МК „БСП за България“, и на Иван Таков, председател на МК „БСП за България“.

В мотивите на първоинстанционния съд е посочено, че АССГ е установил сериозни нарушения, включително липса на флашкиневалиден електронен подпис и явни фактически грешки в протоколите на СИК, което противоречи на нормите на Изборния кодекс.

ВАС приема, че АССГ не е обсъдил подробно тези нарушения и тяхното влияние върху достоверността и надеждността на машинното гласуване. Също така, съдът не е приел всички заключения на експертите, които са изготвили назначените съдебно-технически експертизи.

Върховните магистрати заключават, че са допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и делото трябва да бъде разгледано отново.

Решението по административното дело е окончателно.

Екипът новини на Kanal7.bg е съставен от журналисти, репортери и редактори с богат опит в създаването на достоверно и обективно съдържание. Работим с мисията да информираме обществото за важните събития в България и света, като поднасяме новините бързо, точно и ясно. Нашите автори ежедневно следят развитието на политически, икономически, социални и културни теми, за да предложат на читателите проверена информация, задълбочени анализи и интересни репортажи. Вярваме в журналистиката, която защитава обществения интерес и поставя истината на първо място.

Continue Reading
Коментирай

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Канал 7 Медия Груп ЕООД, седалище на управление гр. Червен бряг, обл. Плевен, ул. „Хан Кубрат“ № 31. Реалният собственик е Христо Георгиев Гешов, тел. 0877/674991, e-mail: h.geshov@gmail.com; kanal7news@gmail.com Собственикът, както и авторите на медията, спазват Етичния кодекс за журналиста! Авторите на КАНАЛ 7 Медия Груп спазват законите на Република България, както и правата на всеки български и европейски гражданин и обективно отразява събития, новини и всички гледни точки по важните теми от деня. © 2025 Kanal7.bg. Всички права запазени. Канал 7 Медия Груп Всички публикувани текстове и изображения са под закрила на „Закона за авторското право и сродните им права“. Използването и публикуването на част или цялото съдържание на сайта без разрешение е забранено.

Copyright ©2025 - Kanal7.bg