Критична е обстановката в Бургаско

ВРЕМЕТО
10°C
София
ясно небе
12° _ 10°
46%
5 km/h
пт
12 °C
сб
13 °C
нд
12 °C
пн
13 °C
вт
12 °C

Обилните валежи през уикенда доведоха до нова критична ситуация в Бургаско, където в неделя сутринта беше задействана системата BG-ALERT за предупреждение при бедствия. Властите евакуираха семейство от район с повишен риск заради скъсана дига, а в част от общините бяха регистрирани инфраструктурни щети. Макар дъждът вече да отслабва, обстановката остава напрегната, особено в зоните около речните корита.

Все още е в сила обявеното частично бедствено положение в община Созопол, като най-засегнато остава село Зидарово, където е повредена пътна и защитна инфраструктура. Екипи на местната власт, пожарната и Гражданска защита работят на място от ранните часове.


КРИТИЧНА СИТУАЦИЯ В НОВО ПАНИЧАРЕВО И РИСКОВЕ ПО РЕКА РОПОТАМО

Една от най-опасните точки за последните 48 часа беше село Ново Паничарево, където нивото на река Ропотамо рязко се повиши след поройните дъждове. Опасност от наводнение е имало за домовете в непосредствена близост до реката, а хората са били предупредени да бъдат в готовност за евакуация.

За щастие обстановката се нормализира. Метеорологичните условия също се подобриха“, заяви пред Нова телевизия кметът на Приморско Иван Гайков.

Той уточни, че едно от най-критичните места е преливникът на язовир „Ново Паничарево“, където водните количества са достигнали рекордни стойности.

„По данни на ВиК от преливника излизат около 150 хиляди литра вода в секунда. Това поставя под огромно напрежение устоите на мостовете и коритото на реката. Като по чудо се разминахме без жертви и без сериозни инфраструктурни щети“, подчерта Гайков.


ОБЩИНА ПРИМОРСКО В ПОСТОЯННА ГОТОВНОСТ

По думите на кмета, общината е подготвена да се справи с щетите, причинени от проливните дъждове, но истинският риск възниква, когато водата повлече дървета, клони и земна маса, което може да блокира речните корита и мостовете.

През цялата нощ и през неделния ден в района са патрулирали съвместно:

  • екипи на община Приморско
  • полиция
  • пожарна
  • „Гражданска защита“

На място е подготвена зала за подслоняване на бедстващи хора, със сухи храни и завивки. За момента не се е наложило хора да бъдат настанявани там, но готовността остава.


СЪСТОЯНИЕТО В СОЗОПОЛ И ОКОЛНИТЕ СЕЛА

В община Созопол — и по-специално в село Зидарово — остава в сила частично бедствено положение, след като поройните води повредиха участъци от пътната инфраструктура.
Екипи работят по:

  • укрепване на диги
  • почистване на дерета
  • временно укрепване на мостови съоръжения
  • следене на нивата на водоемите

Според местните власти ситуацията е под контрол, но остава динамична, особено при нови валежи.


BG-ALERT — СИСТЕМАТА, КОЯТО СПАСЯВА ЖИВОТ

Активирането на BG-ALERT в Бургаско беше направено, след като службите отчетоха реален риск за населението. Системата предупреждава гражданите чрез:

  • автоматични известия на мобилните телефони
  • инструкции за безопасност
  • информация за евентуални евакуации

В последните месеци системата се задейства няколко пъти заради интензивни природни явления в страната.


ПРОГНОЗА И РИСК ЗА СЛЕДВАЩИТЕ ЧАСОВЕ

В неделя валежите в Бургаско отслабват, но теренът остава силно овлажнен. Хидролозите предупреждават за възможни:

  • локални разливи
  • свличания на земни маси
  • повишаване нивото на малки реки

Ситуацията ще се следи през цялото денонощие.


ЕТИКЕТИ:

BG-ALERT, Бургаско, бедствено положение, Созопол, Ново Паничарево, Ропотамо, Приморско, наводнения, дъждове, опасно време, инфраструктурни щети

Сподели тази статия