НОВИНИ
Започна дебатът по вота на недоверие към правителството (НА ЖИВО)
Депутатите ще дебатират по първия вот на недоверие към кабинета „Желязков“. По предложение на председателя на парламента Наталия Киселова и след гласуване в пленарна зала със 228 гласа „за“, 0 против и трима въздържали се точката стана първа от седмичната програма на Народното събрание. В пленарна зала е министър-председателят Росен Желязков.

Депутатите ще дебатират по първия вот на недоверие към кабинета „Желязков“. По предложение на председателя на парламента Наталия Киселова и след гласуване в пленарна зала със 228 гласа „за“, 0 против и трима въздържали се точката стана първа от седмичната програма на Народното събрание. В пленарна зала е министър-председателят Росен Желязков.
Проектът на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Росен Желязков „заради провала на правителството в сектор „външна политика“ беше внесен на 26 март. Той е по инициатива на парламентарната група „Възраждане“ и е подкрепен от „Морал, единство, чест“ и „Величие“. Според правилника за работа на парламента разискванията по проекта за решение за гласуване на вот на недоверие започват не по-рано от три дни и не по-късно от седем дни от постъпването на предложението. Гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията и се очаква да е в четвъртък.
Кабинетът „Желязков“ положи клетва пред парламента на 16 януари т.г.
Депутатите включиха в седмичната си програма изслушване на министър-председателя Росен Желязков, министъра на отбраната Атанас Запрянов, председателя на ДАНС Пламен Тончев относно „създаването на необясними бюрократични препятствия от местна и централна власт по включването на обект за производство на взривни материали и барут в гр. Смядово в Стратегическия списък по силата на ПМС“. Вносител на искането е народният представител Богдан Богданов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Включването в програмата за работа на депутатите бе гласувано със 187 гласа „за“, 32-„против“, двама -въздържали се. По предложение на Искра Михайлова от „ДПС-Ново начало“ депутатите включиха в седмичната си програма и изслушване на министъра на околната среда и водите Манол Генов и министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов относно необходимостта от спешни мерки за преодоляване на очаквана криза с питейното водоснабдяване във връзка с ниските количества на валежите и във връзка с неблагоприятни прогнози за суша през 2025 г. и отдавна констатирани проблеми в инфраструктурата и водната услуга. Предложението бе гласувано със 145 гласа „за“, 52 – „против“, 27 – „въздържал се“ .
Седмичната програма предвижда още Народното събрание да обсъди проект на решение за задължаване на Министерски съвет да проведе информационна и разяснителна кампания за ползите от въвеждането на еврото в Република България и опита на други страни членки на Европейския съюз. Вносители са Мартин Димитров и група народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Освен това по предложение на „Възраждане“ се предвижда парламентът да обсъди на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
„Мотивите на вота на недоверие заради провал във външната политика най-вероятно са навирани от добронамереност, за бъде търсена истината, най-верният път, по който държавата ни да се движи“. Това заяви от парламентарната трибуна министърът на външните работи Георг Георгиев.
Министърът подчерта, че „трябва да бъдем водени от интересите, силата си“. „Когато боравим с дипломацията, трябва да боравим с фактите и с официалната истина“, подчерта Георгиев. Той отбеляза ,че по отношение на Украйна сме заели позицията на 140 държави от ООН, на НАТО и Европейския съюз, по силата на волята на хората, които са изпратили управляващите формации в Народното събрание.
„По случая със загиналия в Газа български гражданин Марин Маринов продължаваме да търсим и да настояваме за истината и, когато знаем каква е тя, ще търсим компенсации, извинение, ще бъдем непримирими“, подчерта Георг Георгиев.
Външната политика е материя, в която е нужно национално съгласие, единство, само защото по този начин държавата излъчва сила, стабилност и авторитет, посочи министърът. Благодарен съм, че във външната политика имаме възможност да демонстрираме изброеното, че страната ни има възможност да излъчва сигнали, които се подкрепят от мнозинството страни членки на ООН, партньори от НАТО и ЕС, да е част от тези страни, формирали модерността и глобалността на света, каза Георгиев. По думите му България е част от всичко това. В съвкупност от всички решения през годините имаме позицията на страна, уважавана, авторитетна. България е държава, която направлява и произвежда процесите, а не само се съгласява и подчинява, категоричен е външният министър.
„ПГ на МЕЧ подкрепи и се подписа под искания вот на недоверие от „Възраждане“, без да влияе по никакъв начин върху неговите мотиви. МЕЧ не иска напускане на ЕС и НАТО, но иска отстояване на отговорна българска позиция в тези съюзи“, заяви от парламентарната трибуна лидерът на МЕЧ Радостин Василев.
По думите му външният министър Георг Георгиев „страда от логорея – част от шизофренията и маниакалните състояния и се характеризира с изключително много празнословни думи и с удоволствие слуша глупостите, които говори“.
„Повече от 15 години България няма реална външна политика и това е свързано с началото на управлението на Бойко Борисов. Обществото ни няма и много осъзната външнополитическа цел“, посочи още Василев.
Според него това правителство няма „ни най-млака представа как да управлява България“.