сряда, януари 15, 2025

    Ако изборите бяха днес: „Възраждане“ и ДПС-НН в битка за второто място

    Първа политическа сила е ГЕРБ, а президентът Радев е с най-висок рейтинг сред държавниците

    Осем партии биха влезли в парламента, ако следващата неделя се проведат избори. 

    Това сочи експресно социологическо проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.

    Проучването е национално представително за пълнолетното население на страната и възпроизвежда структурата на населението по следните демографски признаци: пол, възраст, образование, тип населено място. То е проведено от 8 до 12 януари, сред 800 пълнолетни граждани по метода телефонно интервю.

    За ГЕРБ биха гласували 22,2% от участвалите в проучването. Според данните за второто място по подкрепа има конкуренция между „Възраждане“ с подкрепа от 12,1 на сто от гласовете, „ДПС-Ново начало“ – 12,0% и „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) – 11,6 на сто.

    „БСП-Обединена левица“ събира 7,4% подкрепа, „Алианс за права и свободи“ получава – 5,8 на сто, „Има такъв народ“ (ИТН) – 4,5%, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) – 4,2 на сто. Според социолозите „Величие“ отново е под четирипроцентовата бариера за влизане в парламента – 3,1%. Останалите дялове се разпределят между формации с декларирана на този етап подкрепа под един процент.

    Близо 12 на сто не са решили за кого биха гласували, но биха отишли до урните.

    Проучването показва, че от политиците с най-голямо доверие се ползва президентът Румен Радев – от 48,9%, следван от председателя на Народното събрание Наталия Киселова – 19,8 на сто и от служебния министър-председател Димитър Главчев – 12,5%.

    От лидерите на политическите партии председателят на ГЕРБ Бойко Борисов получава доверието на 21,7 на сто, следван от председателя на „Възраждане“ Костадин Костадинов – 13,6% и лидера на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов 14,6 на сто.

    На въпрос какви промени очакват от управлението на Доналд Тръмп в САЩ, 7% отговарят с положителни, за 23,4 на сто промените ще са по-скоро положителни, по-скоро отрицателни промени очакват 17,1 на сто, а отрицателни – 7,3 %. Общо 25,6% от запитаните казват, че не очакват промени за България и Европа. Без мнение по този въпрос са близо 20 на сто от анкетираните.

    *Проучването е национално представително за пълнолетното население на страната и възпроизвежда структурата на населението по следните демографски признаци: пол, възраст, образование, тип населено място. То е проведено от 8 до 12 януари, сред 800 пълнолетни граждани по метода телефонно интервю.


    Discover more from KANAL7.BG

    Subscribe to get the latest posts sent to your email.

    ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ