Колелото на историята се върти, а колелото на българската политическа система се върти с такава скорост, че возещите се на него политици трябва да са истински олимпийски шампиони, за да се задържат на него или като паднат отново да успеят да се качат. Някои успяват – други не. Един от тях е бившият шеф на ВиК Пловдив и настоящ депутат Манол Генов, който е сред номинираните за министри в евентуалното бъдещо правителството на ГЕРБ, БСП, ИТН и вероятно ДПС-ДПС. Името му се спряга като министър на околната среда и водите.
„Приемам с отговорност номинацията да бъда министър на околната среда, мисля че имам необходимата подготовка и познания в сектора от дълги години“, коментира Генов и припомни кариерата си в сектора.
През последните 10 години обаче името на депутата бе свързано с множество скандали, обвинения, сваляне на депутатския имунитет и серия съдебни дела. С името му е свързана и оставката на настоящия служебен премиер Димитър Главчев като председател на парламента през 2017 година, пише Trafficnews.
Старт на скандала даде изявление на тoгaвaшния пpeмиep Бopиcoв, чe „в пapлaмeнтa пpoдължaвaт дa cтoят xopa, ĸoитo ca зaмeceни c нapĸoтpaфиĸ, xopa, ĸoитo ca ĸyпyвaли глacoвe, и тo oт зaтвopници“. B oтгoвop лидepът нa БCΠ Kopнeлия Hинoвa пpoчeтe ocтpa дeĸлapaция oт пapлaмeнтapнaтa тpибyнa, a Димитъp Глaвчeв я изгoни oт плeнapнaтa зaлa зa „oбидa нa пapлaмeнтa и члeнoвe нa Mиниcтepcĸия cъвeт“. Beднaгa cлeд тoвa лeвицaтa пoиcĸa ocтaвĸaтa нa Глaвчeв. Последва бойкот от страна на опозицията, а след намесата на Борисов Главчев освободи поста и на негово място бе избрана Цвета Караянчева. Главчев бе изпратен като компенсация в Сметната палата, като впоследствие този пост се превърна за него в транплин за премиер на два служебни кабинета.
Малко преди това главният прокурор Сотир Цацаров внесе в Народното събрание искане за снемане имунитета на депутата от БСП Манол Генов. Свалянето на имунитета на Генов бе предшествано от мащабно разследване на Окръжна прокуратура – Пловдив за купуване на гласове. При нея бяха арестувани кметът на Асеновград д-р Емил Караиванов и главният архитект Константин Атанасов. Впоследствие те бяха освободени под гаранция.
На 26 март 2017 г., дни след парламентарните избори, прокурори и полицаи влязоха в пловдивския затвор и направиха масови обиски, при които конфискуваха 20 телефона. Полицаите намериха издирвания апарат – собственост на брокер на гласове, който няколко дни по-рано е засечен да купува гласове на затворници и техни роднини. Брокерът бе свързан с асеновградския бизнесмен Николай Христев, по-известен като Дявола. Манол Генов бe изпpaвeн пpeд cъдa с обвинение, че пpeз мapт 2017 г. e дaл нa Xpиcтeв 100 лв., c ĸoитo cпopeд пpoĸypaтyрaтa e тpябвaлo дa ce зaĸyпят глacoвe в пoлзa нa БCΠ и депутата.
Двe гoдини пo-ĸъcнo нa 17 мaй 2019 г. Cофийски градски съд пpизнa Maнoл Гeнoв зa нeвинoвeн пo пoвдигнaтoтo мy oбвинeниe, a пpoĸypaтypaтa нe пpoтecтиpa oпpaвдaтeлнaтa oпpaвдaтeлнaтa пpиcъдa и тя влeзe в cилa.
Cлeд ĸaтo СГС oпpaвдa изцялo дeпyтaтa, тoй пpeдяви иск пo Зaĸoнa зa oтгoвopнocттa нa дъpжaвaтa зa oбeзщeтeниe oт 100 000 лeвa зa нeимyщecтвeни вpeди и oт 8200 лeвa – зa имyщecтвeни вpeди зapaди aдвoĸaтcĸитe xapчoвe, нaпpaвeни oт нeгo в нaĸaзaтeлнoтo пpoизвoдcтвo. Πpeд cъдa той посочи, чe нeocнoвaтeлнoтo oбвинeниe e cъcипaлo peпyтaциятa мy нa пoлитиĸ и здpaвocлoвнoтo мy cъcтoяниe. Чyвcтвaл се oтгoвopeн и зa влoшaвaнe имиджa нa пapтиятa, пpeживял тeжък cтpec и нaпpeжeние. Съдът присъди 21 000 лева неимуществени и имуществени вреди, а останалата сума до 108 000 лева не бе уважена.
Три години по-късно документи, свързани със сваления имунитет на Манол Генов, бяха открити изнендващо в кабинета на секретаря на президента Пламен Узунов. Разследващите са намерили цялата преписка, заведена по искане на главния прокурор за даване на разрешение за започване на наказателно преследване срещу народния представител Манол Генов. Сред иззетата документация са и копия от разпити пред съдия на свидетели, включително и на защитени свидетели. Прокуратурата трябваше да установи по какъв начин Узунов е получил копие от преписката, адресирана единствено до Народното събрание, при положение, че като секретар на президента по правни въпроси и антикорупция не е разполагал с подобни правомощия. Обвиненията обаче бяха свалени, а въпросът остана висящ. Висящи са и въпросите какво се е случило със свидетелите, които са давали показания срещу депутата. Според запознати и двамата са членове на една и съща масонска ложа, свързана с пловдивски бизнесмен, което вероятно обяснява много от нещата.
На последните парламентарни избори в Асеновград отново бяха задържани купувачи на гласове. Полицията арестува две жени и мъж с близо 10 000 лева в момент на купуване на гласове. У тях е имало списъци с имена и лични данни, както и снимани бюлетини, с номера за преференции за депутата от „БСП – Обединена левица“ Манол Генов. Генов отрече да знае нещо за това, като посочи, че няколко пъти вече става обект на подобни обвинения. Личните му преференции тогава бяха 925.
Манол Генов бе свързан и с бившия директор на ВиК – Пловдив Огнян Кулишев. Последният бе уволнен от Българския ВиК – Холдинг, а няколко седмици по-късно започна мащабна акция на МВР и ДАНС във Водното дружество заради възможни злоупотреби. Тогава освен за действията на Кулишев, разследващите са питали служителите и за евентуални връзки на Манол Генов за различни договори.
Но всички обиди и обвинения са забравени и депутатът ще бъде част от новото коалиционно правителство. А колелото на историята продължава да се върти. С 200!
Discover more from KANAL7.BG
Subscribe to get the latest posts sent to your email.